Aug 14, 2018
20 Views
0 0

European Championships 2018: Medal desk, GB medallists and medals by sport

Written by

European Championships 2018: Medal desk, GB medallists and medals by sport

This web page options the ultimate medal desk, GB’s main a number of medal winners, chosen medal tables by sport and GB’s medallists daily.

Last 2018 medal desk (prime 10)

Rank Nation Gold Silver Bronze Complete
1 Russia 31 19 16 66
2 Nice Britain 26 26 22 74
3 Italy 15 17 28 60
4 Netherlands 15 15 13 43
5 Germany 13 17 23 53
6 France 13 14 15 42
7 Poland 9 6 6 21
8 Ukraine 8 13 5 26
9 Switzerland 8 4 7 19
10 Hungary 7 4 4 15

In the present day’s GB medal winners

Sunday, 12 August

European Championships 2018: Dina Asher-Smith leads GB girls to 4x100m gold

Gold

Gymnastics: Dominick Cunningham – flooring

Athletics: Laura Muir – 1500m

Athletics: Dina Asher-Smith, Bianca Williams, Imani-Lara Lansiquot, Asha Philip – girls’s 4x100m relay

Athletics: CJ Ujah, Zharnel Hughes, Adam Gemili and Harry Aikines Aryeetey – males’s 4x100m relay

Silver

Athletics: Eilish McColgan – 5,000m

Bronze

Gymnastics: Courtney Tulloch – rings

Golf: Michele Thomson and Meghan MacLaren – girls’s workforce occasion

Athletics: Laura Weightman – 1500m

Dominick Cunningham’s successful flooring routine

Main GB athletes

GB athletes to have received three medals or extra

Athlete Sport Gold Silver Bronze Complete
Adam Peaty Swimming 4 0 0 4
Duncan Scott Swimming 3 1 0 4
James Man Swimming 3 0 1 4
Dina Asher-Smith Athletics 3 0 0 3
Georgia Davies Swimming 2 1 1 4
Freya Anderson Swimming 2 0 2 4
Jack Laugher Diving 2 1 0 3
Katie Archibald Biking 1 2 0 3
Ethan Hayter Biking 1 0 2 3

NB: Bike owner Laura Kenny and athlete Zharnel Hughes each received two gold medals

Medal tables by sport

Chosen sports activities solely

Athletics

Rank Nation Gold Silver Bronze Complete
1 Nice Britain 7 5 6 18
2 Poland 7 4 1 12
3 Germany 6 7 6 19

Swimming

Excluding open water swimming and synchronised swimming

Rank Nation Gold Silver Bronze Complete
1 Russia 10 10 6 26
2 Nice Britain 9 7 8 24
3 Italy 6 5 11 22

Diving

Rank Nation Gold Silver Bronze Complete
1 Russia 5 4 3 12
2 Nice Britain 4 5 1 10
3 Germany 1 2 5 8

Observe biking

Rank Nation Gold Silver Bronze Complete
1 Netherlands 5 0 3 8
2 Nice Britain 4 3 3 10
3 Germany 3 4 4 11

Gymnastics

Rank Nation Gold Silver Bronze Complete
1 Russia 4 2 3 9
2 France 1 1 2 4
=3 Belgium 1 1 1 3
=3 Nice Britain 1 1 1 3
=3 Netherlands 1 1 1 3

Rowing

Rank Nation Gold Silver Bronze Complete
1 Romania 3 2 2 7
2 France 2 2 1 5
3 Italy 2 1 3 6
12 Nice Britain 0 2 2 4

Synchronised swimming

Rank Nation Gold Silver Bronze Complete
1 Russia 8 0 0 8
2 Ukraine 1 5 1 7
3 Italy 0 4 5 9
Nice Britain 0 0 0 0

GB medal winners daily

Saturday, 11 August – 11 medals

Nice Britain duo declare BMX gold & silver

Gold

Athletics: Dina Asher-Smith – 200m

BMX: Kyle Evans

Diving: Grace Reid – 3m springboard

Silver

Creative Gymnastics: Joe Fraser, James Hall, Max Whitlock, Courtney Tulloch and Dominick Cunningham – Males’s workforce

Athletics:Rabah Yousif, Dwayne Cowan, Matthew Hudson-Smith and Martyn Rooney – 4x400m relay

BMX: Kye Whyte

Diving: Alicia Blagg – 3m springboard

Diving: Matthew Lee and Lois Toulson – synchronised 10m platform

Golf: Michele Thomson, Connor Syme, Liam Johnston and Meghan Maclaren – combined workforce competitors

Bronze

Athletics: Zoey Clark, Anyika Onuora, Amy Allcock and Eilidh Doyle – 4x400m relay

Athletics: Shara Proctor – lengthy bounce

Friday, 10 August – 5 medals

Hudson-Smith wins 400m gold

Gold

Athletics: Matthew Hudson-Smith – 400m

Silver

Diving: Jack Laugher and Chris Mears – synchronised 3m springboard

Athletics: Katarina Johnson-Thompson – Heptathlon

Bronze

Athletics: Meghan Beesley – 400m hurdles

Athletics: Jake Wightman – 1500m

Thursday, 9 August – 12 medals

GB win males’s relay gold

Gold

Diving: Jack Laugher – 3m springboard

Swimming: Ben Proud – 50m freestyle

Swimming: Nicholas Pyle, Adam Peaty, James Guy, Duncan Scott – males’s 4x100m medley relay

GB’s Jack Laugher wins 3m springboard gold

Silver

Triathlon: Jess Learmonth – girls’s triathlon

Diving: Matthew Dixon and Noah Williams – synchronised 10m platform

Swimming: Imogen Clark – 50m breaststroke

Swimming: Max Litchfield – 400m particular person medley

Athletics: Nethaneel Mitchell-Blake – 200m

Bronze

Swimming: James Guy – 100m butterfly

Swimming: Holly Hibbott – 400m freestyle

Swimming: Georgia Davies, Siobhan- Marie O’Connor, Alys Thomas, Freya Anderson – girls’s 4x100m medley relay

Athletics: Holly Bradshaw – pole vault

Wednesday, Eight August – two medals

European Championships 2018: Adam Peaty wins gold in 50m breaststroke

Gold

Swimming: Adam Peaty – 50m breaststroke

Silver

Diving: Grace Reid and Ross Haslam – combined synchronised 3m springboard

Tuesday, 7 August – 13 medals

Nice Britain’s Zharnel Hughes & Reece Prescod win 100m gold & silver

Gold

Observe biking: Matthew Walls – males’s elimination race

Diving: Eden Cheng and Lois Toulson – girls’s 10m synchronised diving

Diving: Jack Laugher – males’s 1m Springboard

Swimming: Duncan Scott – males’s 200m freestyle

Swimming: Ellie Faulkner, Kathryn Greenslade, Holly Hibbott and Freya Anderson – girls’s 4x200m freestyle relay

Athletics: Dina Asher-Smith – girls’s 100m last

Athletics: Zharnel Hughes – males’s 100m

Silver

Swimming: Ben Proud – males’s 50m butterfly

Swimming: Georgia Davies – girls’s 100m backstroke

Athletics: Reece Prescod – males’s 100m

Bronze

Observe biking: Jack Carlin – males’s keirin

Diving: James Heatly – males’s 1m Springboard

Swimming: Molly Renshaw – girls’s 200m breaststroke

Monday, 6 August – six medals

Gold and European document for ‘sensible Brits’ in 4x100m relay

Gold

Swimming: Georgia Davies, Adam Peaty, James Guy and Freya Anderson – combined 4x100m medley relay

Silver

Swimming: James Wilby – males’s 200m breaststroke

Observe biking: Katie Archibald – girls’s omnium 20km factors

Bronze

Observe biking: Ethan Hayter and Oliver Wood – males’s madison

Swimming: Alys Thomas – girls’s 200m butterfly

Swimming: Max Litchfield – males’s 200m particular person medley

Sunday, 5 August – six medals

Laura Kenny delighted with elimination race gold, regardless of ‘mum guilt’

Gold

Observe biking: Laura Kenny – girls’s elimination

Swimming: Georgia Davies – 50m backstroke

Swimming: Calum Jarvis, Duncan Scott, Thomas Dean and James Guy – males’s 4x200m relay

Silver

Swimming: Duncan Scott – 100m freestyle

Bronze

Rowing: Sam Mottram – males’s single scull

Rowing: Harry Leask, Jack Beaumont – males’s double scull

Saturday, Four August – seven medals

GB’s Peaty breaks breaststroke world document to win gold

Gold

Swimming: Adam Peaty – 100m breaststroke

Observe biking: Ethan Hayter – males’s omnium

Silver

Observe biking – Katie Archibald – 3,000m particular person pursuit

Rowing: Thomas Ford, Jacob Dawson, Adam Neill and James Johnston – males’s fours

Rowing: Anastasia Chitty, Katherine Douglas, Holly Hill, Rebecca Girling, Fiona Gammond, Holly Norton, Karen Bennett, Rebecca Shorten – girls’s eights

Swimming: James Wilby – 100m breaststroke

Bronze

Swimming: Stephen Milne, Craig McLean, Kathryn Greenslade and Freya Anderson – 4x200m combined freestyle bronze

Friday, Three August – 4 medals

European Championships 2018: GB win first gold in girls’s workforce pursuit

Gold

Observe biking: Elinor Barker, Laura Kenny, Katie Archibald, Neah Evans – girls’s workforce pursuit

Silver

Observe biking: Emily Kay – girls’s 10km scratch race

Bronze

Swimming: Hannah Miley – girls’s 400m particular person medley

Observe biking: Ethan Hayter, Steven Burke, Kian Emadi, Charlie Tanfield – – males’s workforce pursuit

BBC Sport – Athletics
ultras_FC_Barcelona

Article Categories:
athletics

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *